• gplus
  • pinterest
6 spôsobov, ako bojovať proti vysokému krvnému tlaku
Ak vás trápi vysoký krvný tlak, nemusíte ihneď siahnuť po silných liekoch. Existuje veľa domácich spôsobov, ktoré vám pomôžu znížiť krvný tlak a zlepšiť duševnú pohodu. Spoznajte 7 najefektívnejších spôsobov.

1. Jedzte banány

Produkty s vysokým obsahom draslíka prirodzene znižujú krvný tlak. Preto, ak trpíte vysokým krvným tlakom, mali by ste čo najčastejšie konzumovať banány, zemiaky (v akejkoľvek podobe), kivi, grepy, avokáda a figy. Dospelý človek potrebuje v priemere asi 4-5 gramov draslíka každý deň. Pravidelné dopĺňanie tohto prvku napomáha účinne znížiť tlak aj pri vážnejšej hypertenzii.

2. Venujte sa športovej aktivite

Lekári preukázali, že každodenne stačí sa len pol hodiny venovať športu, aby sa zabránilo vysokému krvnému tlaku. Čo sa týka fyzickej aktivity, najdôležitejšia je dôslednosť a pravidelnosť, preto sa každý deň snažte ísť aspoň na dlhšiu prechádzku, používať schody namiesto výťahu a pod. Ak chcete rýchlo znížiť tlak, veľmi efektívna je rýchla chôdza, plávanie, beh alebo bicyklovanie.

3. Občas si doprajte alkohol

Samozrejme, vysoko percentný alkohol sa odporúča konzumovať len v primeranom množstve. Výskum potvrdzuje, že konzumácia alkoholu s mierou znižuje tlak oveľa lepšie, než celkové vyhýbanie sa alkoholickým nápojom. Pamätajte, že primerané množstvo znamená cca. 1 drink denne v prípade žien a 2 drinky v prípade mužov. Môžete sa tiež rozhodnúť pre pohár červeného suchého vína pred spaním.

4. Dávajte si pozor na kofeín

Milovníci čiernej kávy ju zbožňujú pre jej povzbudzujúce účinky. Mnohí si dokonca bez nej nedokážu ani predstaviť ospalé rána. Káva im okamžite dodáva energiu, keďže rýchlo dvíha tlak. Ak trpíte vysokým krvným tlakom, obmedzte pitie tohto nápoja na dve šálky denne, a najlepšie, ak to bude káva s mliekom.

5. Znížte príjem soli

Príliš veľa soli v dennom jedálničku podporuje vyšší tlak. Priemerný, zdravý človek by mal jesť nanajvýš 1 čajovú lyžičku soli denne. Samozrejme, jedná sa o súčet soli vo všetkých konzumovaných pokrmoch (preto vždy si starostlivo prečítajte zloženie!). Ak si pripravujete jedlá samostatne, kontrolujte množstvo pridávanej soli – môžete ju nahradiť bylinkami alebo iným intenzívnym korením.

6. Doprajte si čokoládu

Tmavá čokoláda je bohatým zdrojom antioxidantov a flavonoidov, ktoré majú pozitívny vplyv na pružnosť ciev. Výskumy vedcov dokazujú, že konzumácia tmavej čokolády s vysokým obsahom kakaa účinne znižuje systolický krvný tlak. Je to tak vďaka kakaovým zrnám, ktoré obsahujú vysokú dávku prospešných antioxidantov.

7. Prestaňte fajčiť

Ak fajčíte cigarety, oveľa ťažšie si poradíte s vysokým krvným tlakom. Tí, ktorí sa zbavili tejto závislosti a dali zbohom cigaretám, už po niekoľkých týždňoch pociťujú výrazné zlepšenie krvného tlaku.

PRIDAŤ KOMENTÁR: