• gplus
  • pinterest
Ako sa zbaviť zápalu ústneho kútika

Neestetickú infekciu v kútikoch úst možno liečiť rýchlo a účinne dodržiavaním niekoľkých základných pravidiel. Pozrite sa, ako vyliečiť zápal ústnych kútikov domácimi spôsobmi.

1. Vitamíny skupiny B

Obzvlášť cenný je vitamín B2 – môžete si z neho urobiť masť, ktorá vám pomôže odstrániť infekciu v kútikoch úst. Zmiešajte jednu tabletu vitamínu B2 s mastným krémom – zmesou namažte bolestivé miesta a po niekoľkých hodinách umyte zvyšky masti. Do vašej každodennej stravy začleňte čo najviac potravín bohatých na vitamíny B – ako napr. fazuľa, hrášok, kapusta a šalát. Užitočné v liečbe infekcie sú tiež mliekarenské výrobky, najmä jogurty a kefíry s živými mliečnymi kultúrami.

2. Cesnak

Cesnak má silný baktericídny, antimykotický účinok, a je teda účinnou zbraňou proti zápalu kútikov úst. Odporúča sa ho aplikovať vnútorne i zvonka na boľavé miesta.

3. Droždie

Droždie je veľmi bohaté na vitamín B. Ako ho využiť v boji proti zápalu kútikov úst? Lyžičku droždia zmiešajte s polovicou pohára mlieka a lyžičkou cukru. Túto miešanku sa odporúča piť raz denne po dobu jedného týždňa, a problém so zápalom kútikov úst zmizne na niekoľko najbližších týždňov.

4. Med

Med je známy pre svoje prírodné protizápalové účinky. Okrem čaju s medom by ste si mali pripraviť aj masť s jednou lyžičkou medu a niekoľkými kvapkami rybieho tuku – zmes naneste večer na ústne kútiky, a do rána po zápale neostane ani stopa.

5. Čerstvé uhorky

Plátky uhorky aplikované na ústne kútiky prinášajú okamžitú úľavu od bolesti a pálenia, ktoré sprevádzajú zápal. Upokojujúce a antiseptické účinky uhoriek pomáhajú urýchliť regeneráciu podráždenej pokožky a zbaviť sa zápalu ústnych kútikov.

6. Zubná pasta

Jedným z najznámejších domácich spôsobov je potieranie ústnych kútikov obyčajnou zubnou pastou, ktorá vysušuje rany a pomáha zbaviť sa zápalu. Okrem domácich spôsobov by ste si mali zadovážiť tiež špeciálne masti a lieky dostupné v lekárňach, a to najmä v prípade opakovaného výskytu zápalu ústnych kútikov. V prípade, že sa tohto problému neviete zbaviť, navštívte dermatológa, ktorý vám s tým pomôže.

PRIDAŤ KOMENTÁR: