• gplus
  • pinterest
Praslička – zdroj zdravia a krásy

Je to jedna z najcennejších rastlín vyskytujúcich sa na Slovensku, prírodný liek na každodenné ochorenia. Praslička – podobne ako žihľava – je známa pre jej mnohé prospešné vlastnosti pre ľudské telo. Zoznámte sa s nimi a uvidíte, prečo by praslička mala byť súčasťou vašej každodennej stravy.

Nedocenená sila prasličky

Málokto vie, že rastlina, ktorá rastie divoko na slovenských poliach a lúkach môže vyliečiť zápal močového mechúra, urýchľuje hojenie rán, posilňuje nechty a vlasy. Praslička, ktorú mnohí považujú za burinu, v medicíne slúži ako prevencia a liečivo mnohých chorôb. Nie bez dôvodu stále viac a viac výrobcov liekov a výživových doplnkov prináša na trh produkty s prasličkou roľnou. Čo sa oplatí vedieť o priaznivých účinkoch tejto rastliny?

Krásne a silné vlasy

P raslička je cenným zdrojom kremíka, ktorý je ideálnou živinou pre nechty a vlasy. Ďalej je zodpovedný za pevnosť a pružnosť pokožky. Pravidelné pitie jednej šálky čaju z prasličky môže účinne oddialiť proces starnutia kože a vznik vrások. Mali by ho piť aj osoby, ktoré majú problém s rozštiepenými nechtami a oslabením vlasov. Kremík priaznivo vplýva na posilnenie vlasov, zlepšuje ich pružnosť a zabraňuje vypadávaniu vlasov.

Liečba zápalu močového mechúra a nadmerného potenia

Vzhľadom k diuretickým účinkom, praslička zohráva veľmi dôležitú úlohu v prevencii a liečbe infekcií močových ciest, ako je napr. cystitída a obličkové kamene. Vňať prasličky roľnej uvoľňuje kŕče, vďaka čomu zmierňuje bolesť pri tohto typu ochoreniach. A to všetko vďaka flavonoidom, ktoré pomáhajú zvýšiť objem moču a efektívne odstrániť nadbytočné baktérie. Časté močenie má za následok redukciu nadmerného potenia, pretože toxíny sú vyplavené spolu s močom a nemusia byť vylučované cez kožu.

Liek na popáleniny, menštruačné kŕče a vredy

Všestranné použitie prasličky je stále populárnejšie vo všetkých európskych krajinách. Mnohým ženám, ktoré trpia silným menštruačným krvácaním a sprievodnými bolesťami lekári odporúčajú výluh z prasličky. Vďaka jej vlastnostiam rýchlo prináša úľavu počas bolestivej menštruácie, keďže uvoľňuje kŕče a utesňuje krvné cievy.

Navyše výluh z prasličky má pozitívny vplyv na tráviaci systém, prispieva k regulácii metabolizmu a urýchľuje hojenie rán (vrátane popálenín)! Na bolesť hrdla, rany v ústnej jame alebo krvácanie ďasien priaznivci domácej liečby odporúčajú kloktadlá z prasličky pre urýchlenie regenerácie tkanív. Hotový zázrak, čo poviete!

PRIDAŤ KOMENTÁR: