• gplus
  • pinterest
Sirup z čiernej bazy – všestranný liek

Posilňuje prirodzenú imunitu organizmu, bojuje s príznakmi prechladnutia a účinne odstraňuje infekcie. Čierna baza je dlhé roky základom prírodnej medicíny. Účinne zlepšuje zdravotný stav ľudí trpiacich chronickými infekciami. Prinášame vám návod, ako si pripraviť hotovú vitamínovú bombu – sirup z čiernej bazy.

Úžasný liek na prechladnutie

Kvety a plody bazy čiernej sú nesmierne cenným zdrojom prospešných zložiek – pomáhajú v boji s mimoriadne širokým spektrom príznakov ochorenia. Na terapeutické ciele sa využívajú biele kvety a malé, čierno-fialové ovocie. Najlepší čas pre zber kvetov je jún – sušené kvety sú skvelé na prípravu liečivých nálevov. Ovocie je zdrojom vitamínov (predovšetkým A a C) a antioxidantov.

To je dôvod, prečo nálevy a sirupy z bazy pomáhajú udržať si vysokú mieru odolnosti a podporujú imunitný systém. Pite ich profylakticky každý deň, a zabráňte vzniku infekcie. Ak ste prechladnutý, čierna baza vám pomôže účinne zmierniť priebeh ochorenia, a eliminuje nepríjemné príznaky. Znižuje horúčku, pôsobí protizápalovo, zahrieva telo, a navyše upokojuje suchý a vlhký kašeľ. Skracuje dobu trvania choroby.

Sirup z kvetov

Kvety, ktoré sa objavujú na až 30 cm veľkom plochom okolíku, sa zbiera cez celý jún. Následne sa ich suší. Z sušených kvetov si môžete pripraviť nálev, ale aj sirup, ktorý bude ideálny v období zvýšeného výskytu prechladnutia a chrípky. Pre zvýšenie imunity sa ho odporúča piť preventívne čo najčastejšie. Ako pripraviť sirup z bazy?

Budete potrebovať asi 30 až 40 súkvetí, 1 kg cukru, liter vody a vylisovanú šťavu z čerstvých citrónov. Opatrne odtrhnite kvety z vetiev a dajte ich do veľkej nádoby. V inom hrnci prevarte vodu, pridajte cukor a citrónovú šťavu. Takto pripravený nálev prelejte do nádoby s kvetinami. Sirup nechajte odstáť po dobu 2 dní. Po uplynutí tejto doby nálev preceďte cez sito a sirup nalejte do menších nádob alebo fliaš.

Sirup z ovocia

Baza čierna dozrieva koncom augusta a začiatkom septembra. Má temne fialovú alebo čiernu farbu. Pozor: surové ovocie bazy je jedovaté! Nejedzte ho v surovom stave. Na prípravu sirupu budete potrebovať asi 1 kg ovocia, 900 g cukru a menej ako jeden liter vody. Ovocie dôkladne umyte a osušte – medzitým vytrieďte nezrelé ovocie. Dajte bazu do hrnca, zalejte vodou a pridajte cukor. Zmes varte, kým ovocie sa nerozpadne a nevypustí vzácnu šťavu.

Hotový sirup vlejte do vopred vyvarených fliaš, otočte hore nohami a nechajte na chladnom mieste vychladnúť. Pite ho každý deň pre posilnenie imunity a ako prevenciu proti prechladnutiu.

PRIDAŤ KOMENTÁR: